Zobacz więcej

Licznik

Od 01.04.2017
081741
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
362
668
2051

Twoje IP: 23.20.29.66
28-06-2017 12:28

OnLine

Odwiedza nas 53 gości oraz 0 użytkowników.

Maksymy św. Ignacego


Na dzień: 28 Czerwca

Cytat: „Wyrokowanie o doskonałości z twarzy, z ruchów, z usposobienia, z samotności zamiłowania, jest niewłaściwe i bywa mylne. Z pracy nad sobą, jaką kto podejmuje, z pokonywania siebie, należy wnosić o postępach w cnocie zrobionych.”
Komentarz: Wątpliwą jest świętość, która chwały szuka z tego, co raczej pewne zdrętwienie natury, niż moc duszy działa: chyba żebyś świętym nazwał drzewo, które się nigdy nie gniewa, nigdy zmysłowości w sobie nie odczuwa. Czy i na jaką pochwałę zasługuje ta lub owa czynność, wnoś z usiłowań przy jej wykonywaniu użytych; z pobudki, która do jej podjęcia nakłoniła. Trudność tu o cenie stanowi, wartości dodaje. Że nie są złymi niektórzy, przypadek tak zrządził: ponieważ nie trafili na złe przykłady, nie znaleźli się w sprzyjających ku temu okolicznościach; inaczej byliby jak najgorszymi. Coż wie, kto nie jest wystawiony na pokusę? Bez walki nie spodziewaj się korony. Samotność, wrodzone milczenia zamiłowanie, od ludzi stronienie, nie uważa się tak dalece za cnotę, może nawet czasami sprzyjać naszej gnuśności, być dziwactwem, poczytywać się za wadę.


Cytaty i  komentarze pochodzą z książki "Maksymy św. Ignacego", o. Gabriel Hevenesi SJ (1656-1715)  z roku 1886. Tłumaczenie ks. Antoni Chmielowski.
Książka zawiera wypis z duchowych nauk założyciela jezuitów na każdy dzień roku.
Początek strony

Boot template designed by starawies.net