Chrzty w naszej parafii odbywają się w każdą pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca w czasie Mszy Świętej o godz. 12:00.

Zgłoszenie chrztu:

Dziecko należy zgłosić w kancelarii parafialnej najpóźniej dwa tygodnie przed planowanym terminem chrztu, przynosząc ze sobą następujące dokumenty:

  1. Akt urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego
  2. Zaświadczenie, że wybrani chrzestni spełniają warunki, by pełnić tę funkcję (z parafii ich zamieszkania). Na chrzestnych można bowiem wybrać wyłącznie osoby ochrzczone, bierzmowane, wierzące i praktykujące. Chrzestnym absolutnie nie może zostać osoba, która ma przeszkodę, np. żyje w związku niesakramentalnym. Nie są tu możliwe żadne wyjątki! Jeśli jest problem, aby znaleźć dwoje chrzestnych spełniających warunki, wystarczy jedna osoba w roli chrzestnego lub chrzestnej.
  3. Rodzice spoza naszej parafii przedstawiają dodatkowo zgodę na chrzest z parafii swego zamieszkania.

Rodzice i chrzestni powinni wziąć udział w nauce przedchrzcielnej. W naszej parafii takie nauki odbywają się w każdą sobotę przed niedzielą chrztu czyli przed pierwszą i trzecią niedzielą miesiąca – o godz. 16:00 w Centrum „Pod Parnasem”. Jeśli ktoś odbył taką naukę w innym kościele, proszę przynieść stamtąd stosowne zaświadczenie.

TERMINY

Uwaga!

Łaska chrztu, którą otrzymują dzieci, ma się rozwijać w oparciu o wiarę rodziców – mają oni obowiązek wychowania dziecka w wierze. Jeśli rodzice żyją bez sakramentu małżeństwa i ze względu na trwanie w grzechu ciężkim nie są w stanie być przykładem wiary dla swojego dziecka, to chrzest jest możliwy tylko pod warunkiem, że chrzestni w ich zastępstwie wezmą na siebie główną rolę osoby gwarantującej wychowanie dziecka w wierze. Taką sytuację należy zgłosić ojcu proboszczowi, który wyjaśni sposób postępowania.

Przed chrztem zarówno rodzice (o ile stan prawny im na to pozwala) jak i chrzestni powinni przystąpić do sakramentu pojednania, by móc podczas Mszy chrzcielnej przyjąć Komunię Świętą. Dobrze jest ofiarować tę Komunię w intencji dziecka.

Na ceremonię chrztu należy przynieść świecę chrzcielną oraz białą szatę (rzeczy te można nabyć w sklepach z dewocjonaliami).

UWAGA: w przypadku dorosłych oraz dzieci, które ukończyły siódmy rok życia obowiązuje osobna procedura. O szczegóły proszę pytać ojca proboszcza.

Zaświadczenia dla kandydatów na chrzestnych

wydawane w naszej parafii:

  • Zaświadczenia dla kandydatów na chrzestnych wydajemy wyłącznie osobom zamieszkałym aktualnie na terenie naszej parafii.
  • Jeśli ktoś mieszka gdzie indziej, powinien udać się po takie zaświadczenie do parafii swojego zamieszkania.
  • Nie ma tu znaczenia, gdzie ktoś jest zameldowany – chodzi o adres rzeczywistego zamieszkania.
  • Nie ma też znaczenia, że ktoś kiedyś mieszkał na terenie naszej parafii i przyjmował tutaj sakramenty – chodzi o obecny adres zamieszkania.
  • Zaświadczenia dla kandydatów na chrzestnych wydawane są wyłącznie osobiście (nie można otrzymać takiego zaświadczenie dla innej osoby), ponieważ wiąże się to  z rozmową, która ma potwierdzić, że osoba spełnia wymagane warunki.
  • Zaświadczenie takie otrzyma wyłącznie osoba, która spełnia warunki wymienione poniżej.Absolutnie nie może zostać chrzestnym osoba, która żyje w związku niesakramentalnym.

Warunki, jakie powinni spełniać rodzice chrzestni

według Kodeksu Prawa Kanonicznego:

Kanon 872:

Przyjmujący chrzest powinien mieć, jeśli to możliwe, chrzestnego. Ma on dorosłemu towarzyszyć w chrześcijańskim wtajemniczeniu, a dziecko wraz z rodzicami przedstawić do chrztu oraz pomagać, żeby ochrzczony prowadził życie chrześcijańskie odpowiadające przyjętemu sakramentowi i wypełniał wiernie złączone z nim obowiązki.

Kanon 873:

Należy wybrać jednego tylko chrzestnego lub chrzestną, albo dwoje chrzestnych.

Kanon 874:

§ 1. Do przyjęcia zadania chrzestnego może być dopuszczony ten, kto:

  • Jest wyznaczony przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców, albo przez tego, kto ich zastępuje, a gdy tych nie ma, przez proboszcza lub szafarza chrztu, i posiada wymagane do tego kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania;
  • Ukończył 16 lat, chyba, że biskup diecezjalny określił inny wiek, albo proboszcz lub szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna zaleca dopuszczenie wyjątku;
  • Jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić;
  • Jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej;
    Nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest.

§ 2. Ochrzczony, należący do niekatolickiej wspólnoty kościelnej, może być dopuszczony tylko razem z chrzestnym katolikiem i to jedynie jako świadek chrztu.