- Zapraszamy wszystkich parafian na peregrynację obrazu Najświętszego Serca Pana Jezusa, która odbędzie się u nas w najbliższy piątek i sobotę. Uroczysta Msza z wprowadzeniem obrazu do naszej bazyliki zostanie odprawiona w piątek, 29 listopada, o godz. 18:00. Podczas Mszy ksiądz biskup Stanisław Jamrozek udzieli młodzieży z naszej parafii sakramentu bierzmowania. Po Mszy zapraszamy do indywidualnej modlitwy przy obrazie, a od 21:00 do 22:00 na czuwanie modlitewne. Natomiast w sobotę, 30 listopada, zapraszamy poszczególne grupy parafialne i wszystkich parafian do modlitwy przy obrazie. W tym dniu zapraszamy osoby starsze i chore na specjalną Mszę Świętą z sakramentem namaszczenia chorych o godz. 10:30. Msza na zakończenie peregrynacji obrazu w naszej parafii zostanie odprawiona o godz. 16:30, a po niej odbędą się adwentowe nieszpory. Szczegółowy program można znaleźć w gablocie oraz na stronie internetowej naszej parafii.
- Ze względu na peregrynację nie będzie nabożeństwa wypominkowego w piątek i sobotę. Wypominkami będziemy się modlić do czwartku włącznie.
- W piątek nie będzie czynna kancelaria parafialna, natomiast w poniedziałek będzie otwarta od 16:00 do 17:00.
- We sobotę, 30 listopada, obchodzimy święto św. Andrzeja Apostoła. W tym dniu imieniny obchodzi o. Andrzej Pełka, który pracuje na starowiejskiej Willi. Pamiętajmy o nim w naszych modlitwach.
- Dziewczęca Służba Maryjna tradycyjnie przygotował kalendarze na Nowy Rok 2025. Rodzice z dziewczynkami rozprowadzać je będą w pierwszą Niedzielę Adwentu oraz 8 grudnia, w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najśw. Maryi Panny po każdej Mszy Świętej. Zebrane ofiary będą przeznaczone na działalność tej wspólnoty. Serdecznie dziękujemy za każdy gest życzliwości.
- Wszystkich, którzy chcieliby pogłębić swoją wiarę i znajomość Pisma Świętego ojciec proboszcz zaprasza na spotkania biblijne. Począwszy od 2 grudnia będą się one odbywać w poniedziałki o godz. 18:45 – w centrum „Pod Parnasem” na piętrze.
- Sklepik „Pod Parnasem” zaprasza po dobre książki, dewocjonalia, świece, lampiony adwentowe i piękne prezenty na różne okazje.
- Za tydzień różaniec święty odśpiewają Róże: *12 pani Heleny Dydek, *13 pani Wandy Rymarowicz oraz *11 pana Bolesława Wójtowicza.
___
Komunikat z 399. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski
W dniach 18 i 19 listopada 2024 roku, pod przewodnictwem abp. Tadeusza Wojdy SAC, odbyło się na Jasnej Górze 399. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski.
- Jednym z głównych tematów spotkania był zakończony w październiku Synod biskupów o synodalności. Uczestniczący w nim biskupi podkreślili wartość metody pracy synodalnej. Wskazywali na etapy i warunki jej realizacji na wszystkich poziomach Kościoła: od Konferencji Episkopatu, przez diecezje, po parafie i wspólnoty. Synodalność rozpoczyna się od procesu wspólnotowego rozeznawania w Duchu Świętym i otwarcia się na Jego działanie. W tym kontekście Synod podkreślił obowiązkowy charakter rad diecezjalnych i parafialnych, które mogą pomóc w realizacji zadań duszpasterskich i rozwijaniu obecnych już w Kościele posług lektora, akolity i katechisty w odniesieniu do osób świeckich. Synod wskazuje na konieczność transparentności, odpowiedzialności i ewaluacji we wszystkich wspólnotach i grupach kościelnych. Chociaż proces synodalny jest czasochłonny, wymaga nawrócenia i kultury dialogu. Dla życia Kościoła jest konstytutywny i niezbędny, a dla świata rozdartego wojnami, konfliktami i podziałami, synodalność Kościoła pozostaje znakiem profetycznym.
- Przekazane przez Ojca Świętego Franciszka w Konstytucji Apostolskiej o Kurii Rzymskiej i jej służbie Kościołowi w świecie Praedicate Evangelium zalecenia stały się inspiracją dla polskich biskupów do podjęcia dyskusji nad nową formą posługi Kurii Rzymskiej oraz metod pracy organów Konferencji Episkopatu Polski: Zebrania Plenarnego, Rady Stałej czy Prezydium KEP. Pracując w małych grupach, omawiano różne sposoby modyfikacji funkcjonowania tych gremiów. Celem możliwych zmian jest pogłębienie stylu synodalnego pracy organów KEP, który domaga się wzajemnego dialogu, wsłuchiwania się i wspólnego rozeznawania decyzji. Chodzi także o doskonalenie relacji między Episkopatem Polski a urzędami Stolicy Apostolskiej w realizacji dzieła ewangelizacji.
- Biskupi zapoznali się z działaniami podjętymi przez Caritas Polska w ramach akcji pomocy ofiarom tegorocznej powodzi w Polsce. Caritas uruchomiła wszystkie niezbędne procedury już w pierwszym dniu kryzysu. Przy wsparciu Konferencji Episkopatu Polski zorganizowano zakrojoną na szeroką skalę zbiórkę funduszy na pomoc powodzianom. Łącznie wpływy do Caritas Polska na ten cel to rekordowa kwota ponad 71 mln złotych. Zebrane fundusze pozwoliły na natychmiastowe przekazanie powodzianom żywności, wody pitnej, odzieży i środków czystości. Najbardziej poszkodowani otrzymali także doraźne wsparcie finansowe. Biskupi wyrażają ogromną wdzięczność wszystkim ludziom dobrej woli, wielu wolontariuszom oraz Caritas Polska, Caritas diecezjalnym za wszelkie podjęte działania i solidarną pomoc dla poszkodowanych wskutek tego kataklizmu. Pomoc ta będzie trwała nadal, tak długo jak będzie to potrzebne.
- Biskupi wysłuchali sprawozdania z prac nad przygotowaniem zasad niezależnej kościelnej komisji ekspertów do zbadania zjawiska wykorzystania seksualnego w Kościele w Polsce. Przygotowany projekt dokumentu opisujący cele i zadania komisji, jej uprawnienia, sposób powołania oraz zakres działania, jest aktualnie konsultowany z Radą Prawną Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi mają nadzieję, że praca badawcza komisji, jej wyniki i rekomendacje przysłużą się dobru osób skrzywdzonych oraz rozwojowi budowanego przez Kościół w Polsce od przeszło 10 lat systemu reagowania, pomocy oraz prewencji.
- Trwają rozmowy pomiędzy stroną rządową a Konferencją Episkopatu Polski w sprawie organizacji lekcji religii w szkole. Ufamy, że zakończą się zagwarantowanym prawnie porozumieniem. Jednocześnie biskupi wyrażają głęboki niepokój wobec planowanego wprowadzenia zamiast nieobowiązkowego przedmiotu Wychowanie do życia w rodzinie obowiązkowego przedmiotu Edukacja zdrowotna, którego niektóre treści stoją w sprzeczności z godnością osobową dziecka. Konsultowane obecnie rozporządzenie MEN dotyczące kształtu edukacji seksualnej w szkole narusza obowiązujące w Polsce prawo, godzi w prawa rodziców do decydowania o ich dzieciach oraz zagraża prawidłowemu rozwojowi dziecka i jego dobru. Integralna edukacja seksualna musi zawierać trzy ważne dla rodziców i dzieci warunki: prorodzinność, akceptacja własnej płci i dobrowolność udziału w zajęciach. Warunki te spełnia dotychczas realizowany w szkole przedmiot Wychowanie do życia w rodzinie.
- W pierwszą niedzielę Adwentu Kościół w Polsce rozpoczyna realizację nowego programu duszpasterskiego „Pielgrzymi nadziei”. Nawiązuje on do zbliżającego się Jubileuszu Roku 2025 i stanowi odpowiedź na zaproszenie Papieża Franciszka skierowane do wszystkich wyznawców Chrystusa, by otwarli się na „nadzieję, która zawieść nie może” (por. Rz 5,5). Doświadczenie spotkania z żyjącym Jezusem, który jest „naszą nadzieją” (1 Tm 1,1), m.in. przez jubileuszowe pielgrzymowanie, pojednanie z Bogiem, pokutę oraz zyskiwanie odpustów ma obudzić w każdym wiernym moc nadziei, ducha otwartości, przebaczenia, służby i braterstwa. Tegoroczny Adwent będziemy przeżywać ze świadomością, że Pan „do końca nas umiłował” (J 13, 1), o czym przypomniał nam Papież Franciszek w Encyklice Dilexit nos.
Modląc się w tysięcznym dniu wojny w Ukrainie przed obliczem Matki Bożej Częstochowskiej, biskupi za Jej wstawiennictwem proszą o sprawiedliwy pokój w tym kraju i ustanie wojen na całym świecie. Polecając Bogu także wszystkie sprawy Kościoła i Ojczyzny, udzielają Rodakom w kraju i za granicą pasterskiego błogosławieństwa.
Podpisali pasterze Kościoła katolickiego w Polsce obecni na 399. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.
Jasna Góra, 19 listopada 2024 roku