Wydarzenia

Święto 21 Brygady Strzelców Podhalańskich

Żołnierze 21 Brygady Strzelców Podhalańskich obchodzili swoje święto. Tegoroczne obchody związane z 24. rocznicą powstania formacji odbyły się 26 maja 2017 roku w Starej Wsi koło Brzozowa na Podkarpaciu.
 Miejsce to jest ważne dla podhalańczyków ze względów historycznych. To właśnie w Starej Wsi w 1938 roku, a dokładnie 29 maja, żołnierze 2 Pułku Strzelców Podhalańskich z Sanoka składali ślubowanie Matce Boskiej Starowiejskiej.
Na wstępie uroczoczystości nawiązano do hasła wypisanego na sztandarach: BÓG HONOR OJCZYZNA, oraz do więzi z Matką Bożą w Starej Wsi.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w intencji żołnierzy oraz Ojczyzny. Licznej koncelebrze przewodniczył Ks. Bp Edward Białogłowski z Rzeszowa. Okolicznościowe kazanie wygłosił kapelan 21 Brygady Ks. Ppłk. Władysław Maciej Kozicki.
 W dalszej części odbył się uroczysty apel, przeprowadzony z ceremoniałem wojskowym: były wyróżnienia i podziękowania dla żołnierzy, nadanie tytułów "Honorowego Podhalańczyka". Wśród wyróżnionych był też o. Jan Gruszka.
Tę część uroczystości zakończyła uroczysta defilada jednostek wojskowych (8 pododdziałów) przy akompaniamencie orkiestry wojskowej.
Nastepnie licznie przybyłych gości i mieszkańców zaproszono na piknik w ogrodach przy bazylice. Artylerzyści, pancerniacy, saperzy i jednostki zmechanizowane prezentowały sprzęt: od broni osobistej po haubice i czołgi. Żołnierze częstowali grochówką z chlebem, świeżo upieczonym na miejscu, a z estrady rozbrzmiewały wojskowe piosenki.
Wśród honorowych gości było kilkunastu  generałów, marszałek województwa, wice-wojewoda podkarpacki, starości tatrzański, jarosławski i brzozowski, burmistrzowie wielu miast w tym Zakopanego, Brzozowa, oficjalna delegacja armii słowackiej i czeskiej. Ponadto gościliśmy przedstawicieli Komendy wojewódzkiej policji, PSP i innych zaprzyjaźnionych z 21 Brygadą Strzelców Podhalańskich.

więcej obrazów: galeria -->>


zobacz też film: galeria filmów -->>
Prawie wszyscy uczniowie klas III, wraz ze swymi rodzicami, uczestniczyli w pielgrzymce do Dębowca. W sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej, dziekowaliśmy Panu Bogu za dar I Komunii Świętej. W Jej dłoniach złożyliśmy nasze intencje.
Po Mszy Świętej obejrzeliśmy film, zachęcający do uczestnictwa w Saletyńskim Spotkaniu Dzieci w Kobylance. Wysłuchaliśmy również historii objawienia Matki Bożej w La Salette i zapoznaliśmy się z Jej orędziem.
Następnie udaliśmy się do pstrągowni w Foluszu na posiłek. Jednak deszcz i zimno uniemożliwiło nam realizację dalszych planów – rozgrywek sportowych. Tę część programu, przenieśliśmy na inny termin – już pod starowiejskim niebem.    

więcej obrazów zobacz-->>

Przyjęcie Małych Pomocników Niepokalanej i Dziewczęcej Służby Maryjnej

Podczas Mszy św. niektóre z dziewcząt zostały przyjęte do Małych Pomocniczek Niepokalanej i Dziewczęcej Służby Maryjnej. W obydwóch tych wspólnotach, realizują swój program formacyjny i pogłębiają swoją więź z Bogiem i Maryją.

więcej zdjęć zobacz galeria-->>

Jedną z głównych idei, którą kieruje się Wspólnota MAGIS jest ciągłe rozwijanie swoich umiejętności. Dlatego od 28 kwietnia do 1 maja, w Nowym Sączu, zostały zorganizowane warsztaty muzyczne dla naszej wspólnoty, w których wzięły udział 22 osoby. Warsztaty były prowadzone przez panią Aleksandrę Świderek-Żakiewicz, nauczycielkę śpiewu i emisji głosu. Razem z nią, nie tylko uczyliśmy się nowych piosenek, ale także, poprzez wiele różnych ćwiczeń, doskonaliliśmy nasz śpiew. Uczestniczyliśmy także w codziennej Eucharystii i aktywnie spędzaliśmy wolny czas. Wróciliśmy do Starej Wsi bogatsi w nową wiedzę i energię, dzięki której będziemy chwalić Boga z jeszcze większą mocą!

Julia                      

 

zobacz więcej ->>Galeria Obrazów

Początek strony

* * *