Ogłoszenia parafialne

1. Dzisiejsza niedziela jest drugą niedzielą miesiąca. Bardzo dziękujemy za dzisiejsza tacę, która jest przeznaczona na potrzeby naszej Bazyliki. Nieszpory dzisiaj o 16:30 i wieczorna Eucharystia o 17:00.

2. Jutro, 11 lutego, przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes połączone z obchodami Światowego Dnia Chorych. Jest to szczególna okazja, aby te osoby bardziej zauważyć w naszych rodzinach, w sąsiedztwie i przyjść im z pomocą. Zapraszamy osoby chore, cierpiące i niepełnosprawne na uroczyste świętowanie XXI DNIA CHORYCH do naszej Bazyliki, jutro, czyli 11 lutego na godz. 10:00. Msza św. będzie połączona z udzieleniem Sakramentu Namaszczenia Chorych, a na koniec błogosławieństwo lurdzkie. Pomóżmy naszym chorym, tak, aby mogli wspólnie świętować swój dzień.

3. We wtorek zapraszamy wszystkich czcicieli Matki Miłosierdzia na nowennę w intencji wszystkich próśb i podziękowań przez wstawiennictwo Matki Bożej Miłosierdzia.

4. W tym tygodniu przypada Środa Popielcowa. Z tym dniem rozpoczyna się 40-dniowy okres Wielkiego Postu, w którym przez modlitwę, uczynki pokutne i czynną miłość bliźniego, przygotowujemy się do Świąt Wielkanocnych. Posypanie głów popiołem na znak podjęcia pokuty nastąpi na Mszach św. o godzinie: 6:00, 7:00, 9:00, 14:15 i 17:30. Zachęcamy do tego, aby zabrać popiół dla tych, którzy z ważnych racji nie mogą sami przyjść w Środę Popielcową do Kościoła. Jest to znak łączności z całym Kościołem rozpoczynającym okres pokuty. W tym dniu obowiązuje post ścisły, tzn. ilościowy i jakościowy. Post ilościowy obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 18 rok życia, a nie rozpoczęli 60-tego i wtedy można spożyć jeden posiłek do syta w ciągu dnia. Natomiast post jakościowy, czyli powstrzymanie się od pokarmów mięsnych, obowiązuje tych, którzy ukończyli 14 rok życia.

5. Także w środę popielcową, w Domu Strażaka, w godzinach od 12.00 do 16.00 wydawanie żywności w ramach pomocy organizowanej przez Caritas.

6. Od Środy Popielcowej do 1-szej Niedzieli Wielkiego Postu wypadają Kwartalne Dni Modlitw o ducha pokuty.

7. W czwartek wspomnienie świętych Cyryla i Metodego, Patronów Słowian i Europy. Wieczorem, tego dnia, o 17:00 Koronka do Miłosierdzia Bożego, a po niej Msza św., w której szczególnie polecamy sprawę powołań z naszej parafii.

8. W Wielkim Poście rozpoczynamy rozważanie Męki Pańskiej. W piątki Droga Krzyżowa dla dzieci o godz. 16:00, zaś dla starszych i młodzieży po Mszy św. o 17:30. Za odprawienie Drogi Krzyżowej i udział w Gorzkich Żalach zyskuje się odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Odpust zupełny można zyskać w piątki Wielkiego Postu za odmówienie po komunii św. przed wizerunkiem Pana Jezusa Ukrzyżowanego modlitwy „O Jezu Najsłodszy”.

9. GORZKIE ŻALE z wystawieniem Najświętszego Sakramentu, kazaniem pasyjnym i ucałowaniem relikwii Krzyża św. będą o godz. 16:00, a po nich wieczorna Msza św. o 17:00. Kazania pasyjne w tym roku głosi O. Wiesław Pawłowski. Nasz liczny udział w tych nabożeństwach, niech będzie wyrazem naszej wdzięczności i miłości za dzieło odkupienia.

10. Bóg zapłać wszystkim rodzinom, które złożyły ofiarę na tzw. TACĘ KOLĘDOWĄ. Uczyniły to do tej pory 534 rodziny, czyli nieco ponad 63% wszystkich rodzin. Wasze wsparcie pomoże spokojniej uporać się z wysokimi kosztami ogrzewania, jak również pozwoli przeprowadzić mniejsze prace w bazylice. W każdą środę, na Mszy św. wieczornej, modlimy się za Dobroczyńców naszej Bazyliki i domu zakonnego.

11. Zakończyło się referendum w sprawie budowy nowej kaplicy cmentarnej. Absolutna większość, czyli 564 rodziny opowiedziały się za budową. Przeciw było 10. Oznacza to, że otrzymaliśmy mandat, na mocy którego, prace projektowe i organizacyjne ruszają z miejsca. W najbliższych dniach zostanie powołany Komitet Budowy, który z kolei poprzez „dziesiętników” będzie zbierał składki na samą budowę, zakup chłodni i wykupienie działki od Pani Heleny Cop oraz będzie koordynował całość przedsięwzięcia. Rozstrzygniecie referendum jest wiążące dla wszystkich! To oznacza, że w przedsięwzięciu będziemy uczestniczyć wszyscy. Jest rzeczą zrozumiałą, że mogą być osoby, które nie mogą przekazać pełnej kwoty i w takich sytuacjach przewiduje się możliwość odpracowania lub innej formy pomocy. Ufamy, że nie znajdzie się nikt, kto zbojkotuje to działanie. Gdyby jednak tak się stało, osoby te winne liczyć się w przyszłości z konsekwencjami tej postawy i wyboru.
Jedna z gablot parafialnych będzie poświęcona sprawom budowy kaplicy i tam, jak również w ogłoszeniach, będzie można znaleźć niezbędne informacje.

12. Spotkanie Rady Parafialnej w piątek, 15 lutego, po Mszy św. wieczornej w salce koło furty.

13. W sobotę, 16 lutego przypada dzień modlitw w intencji Ojca świętego Benedykta XVI. O godz. 17.30 Msza Św. w intencji Papieża. Dar modlitwy ofiaruje rejon z numerów od 451 do 500. Msze Św. z tego rejonu są wywieszone na tablicy ogłoszeń.

14. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej, która jest stoliku pod chórem.

15. Sklepik parafialny jest otwarty po Mszach świętych przedpołudniowych.

16. Dziękujemy rejonowi za opiekę nad bazyliką, a na najbliższy tydzień zapraszamy mieszkańców z numerów od 201 do 215.

17. W niedzielę Różaniec św. odśpiewają Róże:
33 Pani Heleny Śnieżek
2 Pani Stanisławy Dydek
1 Pana Józefa Czecha
Początek strony