Mikroprojekt PL - SK

Księża Jezuici w Starej Wsi wraz z Gminą Drienica otrzymali środki finansowe na realizację 2 projektów komplementarnych po obu stronach granicy Polski i Słowacji
Nazwa projektu po stronie Polskiej:
„ Transgraniczna  Wymiana kulturalno – turystyczna – Księża Jezuici w Starej Wsi i Gmina Drienica ”
Nazwa Projektu po stronie Słowackiej:
„TAKT – kultúrno – turistické výmeny obce Drienica a Księża Jezuici w Starej Wsi - spoločne sa spoznávame“
 
Projekt jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Program Współpracy Transgranicznej  Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013; Mikroprojekty
Lokalizacja Projektu: Polska - Woj. Podkarpackie, Powiat Brzozów, Gmina Brzozów, Miejscowość Stara Wieś; Partnerzy Projektu: Lider: Towarzystwo Jezusowe Dom Zakonny w Starej Wsi oraz partner ze Słowacji: Obec Drienica. Działania naszego Projektu odnoszą się do ochrony i pielęgnowania lokalnej i regionalnej tożsamości kulturowej, ochronę tradycji i rzemiosła, przekazanie wartości kulturowych i dziedzictwa młodemu pokoleniu.
Projekt dotyczyochrony dziedzictwa kulturowego obu partnerskich regionów, przekazu historii regionów partnerskich oraz działań typu „ludzie dla ludzi”. Jest projektem ukierunkowanym na poznanie i likwidację wszelkich barier: językowych, społecznych itp.
Księża Jezuici nawiązali dobrosąsiedzką współpracę z Gminą Drienicą i wspólnie realizują szereg akcji kulturowych, historycznych oraz turystyczno – rekreacyjnych.  Jezuicki Kompleks jest zwany Perełką Podkarpacia lub Drugą Częstochową i właśnie dzięki realizacji Projektu, intensywnej promocji i informacji pragniemy ukazać wszystkim jak wielkie posiadamy zasoby dziedzictwa kultury.
 
Projekt będzie wspierał rozwój turystyki pielgrzymkowej opartej na bogactwie zbiorów jezuickiego muzeum w Starej Wsi oraz różnorodności atrakcji turystycznych Gminy Drienica. Gmina Drienica znajduje się w odległości ok. 20 km od Preszowa i 3 km od Sabinowa i znamy ją głównie z licznych atrakcji wypoczynku czynnego głównie z wyciągów narciarskich, pięknych tras rekreacyjnych, spacerowych itp. Realizując Projekt będziemy promować dziedzictwo kultury i historii wraz z infrastrukturą turystyczną jak i kulturalną naszych terenów partnerskich.  
 
Szczegółowy opis działań:
1/ „Jezuicki Informator Muzealny” – otwarcie biura, świadczącego usługi informacyjno – promocyjne o zasobach kulturalnych Kompleksu Jezuickiego, oraz okolic; instalacja Infomatu w Bazylice; zatrudnienie przewodnika po muzeum. 
2/  „Lekcje Patriotyczne w Starowiejskim Muzeum”  zadanie prowadzone przez  historyka z dużą wiedzą o lokalnej historii; kompleksie jezuickim oraz muzeum. Zajęcia były prowadzone ciekawie aby przekazać młodemu pokoleniu jak najwięcej informacji o zasobach kulturowych naszych regionów partnerskich. Lekcje patriotyczne odbyły się raz  w miesiącu z udziałem dzieci z ZSP Starej Wsi oraz Gminy Drienica / 5 - 1 dniowych spotkań - / 15 stycznia, 12 lutego; 12 marca; 23  kwietnia i 28 maja 2010 r./; 
3/ Polsko - Słowacka Choinka– 12 – 13 luty 2010 r. impreza odbyła się z udziałem Partnera ze Słowacji i miała na celu ukazać tradycję, obyczaje bożonarodzeniowe oraz stół wigilijny terenów partnerskich.
4/  Promocja Obiektów kultury i turystyki regionów partnerskich–  w ramach tego zadania przewidujemy wykonać:
4.1 wydanie  ulotek informacyjnych / polsko – słowacko – angielskich/;
4.2 wydanie kartek pocztowych z fotografiami muzeum jezuickiego;
4.3 przygotowanie cyklu spotkań „ Jezuickie Lato z Radiem”;
4.4 wydanie folderu z realizacji projektu;
4.5 przygotowanie filmu „Starowiejska Perełka Podkarpacia” oraz wydanie płyt DVD;
W ramach tego zadania odbędzie się aktualizacja strony www o realizowanych zadaniach Projektu.

Folder: Opis Projektu
               
- Koordynator i autor Projektu – mgr Dorota Chilik;
Tel.: 13 43 411 13 wew. 375; email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript./
- Starosta Gminy Drienica ze Słowacji – inż.  Igor Bircak
Lekcje patriotyczne
Lekcje patriotyczne były prowadzone raz w miesiącu, od stycznia do maja 2010 roku dla młodzieży z Zespołu Szkół w Starej Wsi. Składały się one z prezentacji multimedialnej, zwiedzenia jednej ekspozycji czasowej związanej z tematyką zajęć, oraz z zaznajomieniem młodzieży ze zbiorami Muzeum i Skarbca Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego w Starej Wsi, oraz wkładem Jezuitów pracujących w Starej Wsi w historię regionu. Każda z lekcji stanowiła zamkniętą całość i trwała około dwóch godzin.
 
 
Odbyły się one 12 stycznia, 23 kwietnia i 25 maja 2010 r.
 
 
Lekcje patriotyczne przy Starowiejskim muzeum
z udziałem klas gimnazjalnych z ZS w Starej Wsi
  
 

 
Tajne nauczanie

Pierwszym poruszonym tematem, było zagadnienie akcji „Stara Wieś pod Brzozowem" - to kryptonim organizowanych tajnych kompletów w latach 1939-1945. Tajne nauczanie było inspirowane przez jezuitę, ks. Stefana Weidla. Początkowo obejmowało edukację kleryków jezuickich, później młodzież świecką. Tajne nauczanie prowadzone przez ojców jezuitów było najprężniejszą i najefektywniej działającą akcją tego typu w całym powiecie, jeśli nie nawet województwie. Pozwoliło na wydanie 65 świadectw dojrzałości (wszystkie zaakceptowane przez specjalne komisje państwowe po zakończeniu II Wojny Światowej), które były przepustką na uniwersytety dla młodej, powojennej inteligencji Narodu Polskiego.
 
<


Maria Kuzio Filipowicz

Pracujemy w domu. Siostra ma lekcje z dwiema uczennicami w jednym pokoju, a ja z trzema w drugim, na stołach leży pełno książek, zeszytów, pióra w rękach. Obok kłębki włóczki i druty. W razie czego uczą się robić swetry. Rodzice wyszli z domu. Jest słoneczny i ciepły dzień. W pewnym momencie usłyszeliśmy klakson. Zadrżałyśmy. W tę uliczkę nigdy dotąd nie wjeżdżały auta. Książki, zeszyty i wszystko to, co mogło nas zdradzić przed Niemcami znalazło się momentalnie pod łóżkiem. Dziewczyny wzięły do rąk druty i włóczkę. Ja wyszłam na werandę. Moja pobladła siostra już stała w drzwiach a przed nią gestapowcy z psem i o coś pytają. Zapomniałyśmy języka, ale niebiosa zesłały nam na pomoc ojca. Zjawił się, rozmówił z nimi po niemiecku i z ulgą spostrzegłyśmy, że poszli do sąsiedniego domu. Jak się później okazało w prywatnej sprawie.
 

 
Hieronim Wysocki
„Jeździłem tam za okupacji co roku na rowerze na egzamin końcowy z danej klasy gimnazjalnej (w domu uczył mnie przez cały rok pan Jan Słowikowski). Co się strachu najadłem tej Starej Wsi to niech Bóg zachowa. Szło takie chłopię jak ja, zupełnie jak na ścięcie, no bo to i materiał ogromy – trzeba było zaliczyć wszystkie przedmioty z całej klasy w jedno popołudnie – a i te lodowate kilometrowe korytarze robiły straszne wrażenie.
Zdawało się w celach Ojców. Chodziłem tak od celi do celi według specjalności Ojców, jak dziad po prośbie, okropnie wystraszony, że dwóje oberwę, a tu nikogo nie było, kto by podpowiedział. Na szczęście żadnej dwói nie otrzymałem i żadna krzywda mi się nie stała. Ojcowie byli mili i wracałem zawsze do domu z lekkim sercem i perspektywą spokojnych wakacji.”
 

 
Matura w domu Zacharskich
„Nasza trójka: Zosia Zacharska, Zosia Rokosz i Ewa Pilawska byłyśmy pierwszym zespołem, do tego żeńskim, który otrzymał maturę od Ojców Jezuitów. W wielkim stopniu była to zasługa ks. Kociaka, ówczesnego wikarego w Brzozowie, który znając nasze rodziny zagwarantował za nas. Wiem, że kontakty Polski Podziemnej z Ojcami Jezuitami miał mój ojciec. Ale wtedy była to wielka tajemnica. Pisemna matura odbyła się w prywatnym mieszkaniu państwa Zacharskich. Była zima 20 stopni mrozu. Dużymi saniami z parą koni przyjechał ks. Stefan Weidel i ks. Ignacy Turek. Nastrój poważny, strach obawa. Trzy osobne stoliki zostały wcześniej przygotowane, tematy odczytane i nastąpiło kilkugodzinne pisanie. Szczegółów bliższych nie pamiętam. Była z nami również pani Maria Kuzio, która przygotowywała nas ponad rok.
Przed domem na ulicy pełnili na zmianę warte mój ojciec Józef Rokosz i pan Henryk Pilawski – ojciec Ewy. Chodzą, obserwują, pilnują czy gestapo nie węszy, co się w tym domu dzieje. Pamiętam też dobra kolację, którą na zakończenie przygotowała dla nas pani Zacharska. W moim domu w tym czasie była bardzo wielka bieda. Żyliśmy mniej nież skromnie. Chleb był dzielony na kromki, a wszyscy dostawali równo (a co kilka dni wysyłaliśmy bochenek chleba do Dachau na adres nieznanego księdza).
Pamiętam, że tak jak modliłam się w tamtych czasach nie potrafiła już nigdy później.. Pewnie dzięki temu przeżyliśmy tez straszną wojnę z jej okrucieństwami. Ja wprawdzie z pustym żołądkiem, z pieniędzmi pożyczonymi od aptekarza – pana Zacharskiego, ale z dyplomem maturalnym w ręce pojechałam do Krakowa na UJ, aby zacząć studiować chemię. ” 
 Ks. Władysław Gurgacz - jezuita, patriota
  Popiełuszko czasów stalinowskich

 
 Grób Ks. Grurgacza na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie    Kolejna prezentacja była poświęcona postaci ks. Władysława Gurgacza SJ (1914-1949), kapelana Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. W 1931 wstąpił do. Towarzystwa Jezusowego w Starej Wsi, a w 1942 otrzymał święcenia kapłańskie.
W latach 1945-1947 był kapelanem szpitalnym w Gorlicach, a później (1947-1948) u Sióstr Służebniczek w Krynicy. Tu związał się z oddziałem zbrojnym antykomunistycznej Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. W 1948 został aresztowany przez UB, a następnie w procesie pokazowym skazany na karę śmierci przez sędziego Ludwika Kiełtykę. Wyrok wykonano 14 września 1949 przez rozstrzelanie w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie. 14 czerwca 2008 został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Bogate zbiory pamiątek po O. Władysławie Gurgaczu - obrazy olejne i akwarele jego autorstwa, własnoręcznie zdobiona stuła, krzyżyk nowicjacki, kielich, patena, ryngraf oraz tabliczka nagrobna z pierwszego grobu zamordowanego kapłana - prezentowane są na stałej ekspozycji Muzeum Towarzystwa Jezusowego Prowincji Polski Południowej.  wiecej...
 


Zamach na cudowny Obraz MB Miłosierdzia z Sanktuarium w Starej Wsi
Następnym punktem lekcji było zwiedzanie wspomnianych ekspozycji: Muzeum i Skarbca. Gdzie znajdują się eksponaty związane z osobą ks. Gurgacza, tajnym nauczaniem, zamachem na obraz Matki Bożej oraz namacalne świadectwa wkładu jezuitów w działalność patriotyczną, kulturalną i misyjną.
Samo Muzeum zawdzięcza swoje powstanie tragicznemu wydarzeniu jakim było spalenie Cu­downego Obrazu w Starowiejskim Kościele 6 grudnia 1968 roku. Incydent ten jest traktowany jako przejaw bezwzględnej walki państwa komunistycznego z religią i wpisuje się w wiele tego typu podobnych wypadków (dewastacja, grabieże, podpalanie świątyń). Przez IPN został określony jako zbrodnia systemu komunistycznego

IMPREZA POLSKO – SŁOWACKA CHOINKA

12 -13 LUTY 2010 R.

W ramach realizacji Mikroprojektu PL-SK - „ Transgraniczna  Wymiana kulturalno – turystyczna – Księża Jezuici w Starej Wsi i Gmina Drienica ” w dniach 12 i 13 lutego 2010 r. odbyła się w Starej Wsi impreza z udziałem Partnera ze Słowacji.  Miała na celu ukazać tradycję, obyczaje bożonarodzeniowe oraz stół wigilijny terenów partnerskich.JASEŁKA


WSPÓLNA MSZA ŚW. W TRAKCIE IMPREZY
 

KONCERT SZKOŁY MUZYCZNEJ ZE STAREJ WSI

KONCERT CHÓRU DZIECI ZE SZKOŁY MUZYCZNEJ W STAREJ WSI

KONCERT ZESPOŁU SZOMKA ZE SŁOWACJI - DRIENICA

 

POLSKO SŁOWACKI STÓŁ WIGILIJNY
Początek strony