Zobacz więcej

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x
Ogród Biblijny
Adam i Ewa w Raju
Wirydarz
Kwadrat wewnątrz kolegium
Plac kościelny
Widok ogólny
Ogród Biblijny
Adam i Ewa
Plac kościelny
Widok na wejście do kolegium i bazyliki
Ogród Biblijny
Ogród Biblijny
Ogród Biblijny
Ogród Biblijny
Ogród Biblijny
Ogród Biblijny
Ogród Biblijny
Ogród Biblijny
Ogród Biblijny
Ogród Biblijny
Ogród Biblijny
Ogród Biblijny

Licznik

Od 01.04.2017
912038
Dzisiaj
Wczoraj
Ostatni miesiąc
1665
1897
99390
Twoje IP: 54.167.112.42
13-11-2018 23:43

OnLine

Odwiedza nas 220 gości oraz 0 użytkowników.

Maksymy św. Ignacego


Na dzień: 13 Listopada

Cytat: „Skrupuł przez pewien czas, zwłaszcza gdyśmy się niedawno zabrali do lepszego życia, niemałą jest pomocą dla duszy, poświęcającej się sprawom duchownym.”
Komentarz: Kto nigdy nie wątpi, nigdy do prawdziwego rzeczy poznania nie przychodzi; podobnie, kto w rzeczach duszy dotyczących zachowuje się ozięble, nigdy sam siebie dobrze nie pozna. Delikatne sumienie jest na kształt oka; poczuje najlżejszy włos, najdrobniejszy pyłek, i dopóty się niepokoi, dopóki nie usunie tej naleciałości; rzecz inna z sumieniem twardem, niewyrobionem: to nawet belki nie odczuwa 1. Źle jest bardzo ze zdrowiem, gdy pomimo choroby żadnego bólu nie czujemy; chorzy, którym się wydaje, że są zdrowi, że mają się dobrze, należą do najniebezpieczniejszych. Oby dusze wielu w podobny letarg nie wpadały! Jakże pilnie rzeczy doczesnych prowadzą się rachunki! jak dokładnie porównywają się zyski i szkody; wszystko pomału, z rozwagą się rozbiera, dokładnie ocenia, i albo zadowolenie albo smutek wywołuje, stosownie do tego, czy pomyślnie czy niepomyślnie poszło. Sama tylko dusza w wielkiem jest zaniedbaniu; ani czasu, ani ochoty nie mamy, abyśmy się nią zajęli.


Cytaty i  komentarze pochodzą z książki "Maksymy św. Ignacego", o. Gabriel Hevenesi SJ (1656-1715)  z roku 1886. Tłumaczenie ks. Antoni Chmielowski.
Książka zawiera wypis z duchowych nauk założyciela jezuitów na każdy dzień roku.
Początek strony

* * *