RÓŻANIEC  DO GRANIC
Parafia Stara Wieś


Nasza parafia czynnie włączyła się w ogólnopolską akcję modlitewną „Różaniec do Granic” zorganizowaną w dniu 7 października br., w święto Matki Bożej Różańcowej. Celem akcji była modlitwa o jedność i pokój. Pomimo niesprzyjającej pogody  w pobliżu granic Polski na wspólnej modlitwie o godzinie 11:00 zgromadziły się tłumy – mówi się nawet o liczbie miliona osób. W Archidiecezji Przemyskiej akcja "Różaniec do Granic" została zorganizowana przy granicach ze Słowacją i Ukrainą. Modlono się m.in. w Ustrzykach Górnych, Wetlinie, Cisnej czy Lutowiskach.
Ze Starej Wsi wyruszyły dwa autokary do Komańczy w Bieszczadach, znajdującej się tuż przy granicy ze Słowacją. Opiekunami grupy pielgrzymkowej, w skład której oprócz starowiejskich parafian znalazła się również grupa kilkunastu harcerzy z Jasienicy Rosielnej, byli: Proboszcz Parafii o. Kazimierz Faron SJ oraz br. Grzegorz Sochacki SJ. Pielgrzymom już podczas podróży towarzyszyła modlitewna atmosfera – wspólnie odmawiano Różaniec, śpiewano Godzinki i pieśni maryjne. Nabożeństwo różańcowe rozpoczęło się o godzinie 11:00 w kościele pw. św. Józefa w Komańczy. Oprócz katolików obrządku łacińskiego uczestniczyli w nim także grekokatolicy oraz prawosławni.
Po odmówieniu pierwszej części Różańca wierni udali się w procesji do cerkwi greckokatolickiej, a stamtąd do cerkwi prawosławnej, odmawiając kolejne części Różańca. Nikogo nie odstraszała kapryśna, jesienna aura. Około godz. 14:00 niespodziewanie w Komańczy, podobnie jak w całej Polsce, poprawiła się pogoda i zza chmur wyjrzało słońce. Niemal wszędzie ukazała się wspaniała tęcza, co wielu pielgrzymów utrwaliło na zdjęciach i filmikach,  interpretując to jako znak od samego Boga, bo przecież tęcza, która ukazała się po potopie, to biblijny symbol przymierza Boga z ludźmi. „Niebo łączy się z ziemią” – komentowano.
Na koniec warto jeszcze podziękować parafianom z Komańczy za niezwykle gościnne przyjęcie pielgrzymów i  przygotowanie wspaniałego poczęstunku: ogromnych ilości bigosu, pysznych ciast oraz gorących napojów. Wszyscy najedli się do syta, a jeszcze wiele zostało. Pielgrzymka w ramach akcji „Różaniec do Granic” na pewno przyniesie wiele owoców duchowych, których jeszcze dziś nie jesteśmy w stanie do końca zobaczyć. Wspólna modlitwa jednoczy ludzi i jest świadectwem wiary. Takie akcje jak ta są bardzo potrzebne szczególnie dziś, w podzielonym społeczeństwie, w które wkradają wrogie chrześcijaństwu ideologie, chcące zniszczyć Kościół i rodzinę. Jeśli jednak nie wypuszczamy różańca z ręki, możemy być pewni, że  Matka Boża obroni nas przed złem.

więcej obrazów w galerii obrazów-->>

                           hb                        

Początek strony